PerSimmons:

In the Czech Republic

HOME

BIO

BOOKS

BOOKSTORE

CONVERSATIONS

FILK

GUESTBOOK

JUST THE FAQS

LIBRARY

MARK'S DESK

ONLINE

QUOTAGE

RADIO-ACTIVE

SUBSPACE

WRITE CLUB

WRITING RESOURCES

 

DREAMLAND CHRONICLES:

The Czech Editions

The DREAMLAND CHRONICLES has been released in the Czech Republic as three separate volumes.V SÍTI SNŮ

(IN THE NET OF DREAMS)

 

KDYŽ SE STŘETNOU

(WHEN DREAMS COLLIDE)

 

ŽENA JEHO SNŮ

(THE WOMAN OF HIS DREAMS)

 

ŽENA JEHO SNŮ  

(The Czech edition of THE WOMAN OF HIS DREAMS)

Třetí kniha osudů Roberta Remingtona Ripleye Třetího a Dreamlandu, virtuálního svět, který pomáhal vytvořit, samozřejmě navazuje na oba předchozí díly, ale přidává k nim i něco nového. Setkáme se tu s většinou všech podstatných (i méně podstatných) aktérů předchozích dvou dílů, ale k tomu tu máme i nové postavy - především z paralelního světa, ve kterém si Nicole a Robert před šestnácti lety vyměnili pilotní sedadla a katastrofa tak dopadla obráceně než v původním Robertově příběhu.

Zatímco v druhém díle bylo dvojníků RRR3 něurékom, tady máme jen dvě - a to ještě jedna z nich je uzavřena do těla Nicole z paralelního světa. Zato příběh je možná ještě o něco divočejší, ale hlavně tu najdeme pořádný kus humoru. Dlouho jsem vymýšlel, jak opsat jednu z nejpovedenějších point, až jsem ji našel na zadní obálce jako poutací text. Bojovat proti spojeným kohortám snad všech božstev světa armádou právníků je minimálně občerstvující dějový obrat - ale to ještě nevíte, odkud se tam vzali a co s nimi potom.

K humoru, povětšině situačnímu a často vznikajícímu díky ženskému dvojníkovi RR3, tu ale patří také vážnější úvahy. Dreamland se osamostatnil a žije svým vlastním životem nezávislým na reálném světě okolo. Ba co více - virtuální realita Dreamlandu každým okamžikem získává schopnosti, které přisuzujeme pouze našemu skutečnému světu. Lidé, Praví duchové, kteří do Dreamlandu přicházeli s mnoha privilegii, je po částech ztrácejí (prvním atributem, o který přišli, byla nesmrtelnost) a konstrukty, které programátoři vytvořili, naopak mnohá z nich získávají - třeba schopnost přesunout se do našeho světa.

W. M. Simmons tu rozehrává - vedle spousty zábavy - také motiv odpovědnosti člověka za to, co vytvoří či vlastně stvoří. Necpe nám to pod nos jako nějaký morální imperativ, ukazuje, kam se dostal Dreamworld proto, že lidé ho považovali za hračku. Jimi vytvořené bytosti získaly vlastní osobnost, ale přístup Pravých duchů - zaskočit si tam pro kousek zábavy, brát svět Dreamworldu jako něco, co je jim podřízené a nikoliv rovnocenné, nakonec způsobilo katastrofu. A RRR3 nakonec najde řešení této situace. Jestli Dreamworlds Corporation, jeho bývalý zaměstnavatel a majitel Dreamworldu, s tím souhlasí nebo ne, ho nezajímá. A nezajímá to ani autora, a celkem právem.

Humorný příběh s překvapivými zvraty je vyvrcholením celé trilogie a určitě si ho budete užívat. Psaný stylem odpočinkové literatury, je čtivý a najdete tam dost míst, kdy se do sytosti nasmějete - zvlášť tam, kde překladatel některé vtipy a odkazy převedl do našeho kulturního kontextu.

Napsal: Pagi
 

Return to PerSimmons Home Page